WYSTĄPIENIA PODRÓŻNICZE


Ibn Battuta powiedział kiedyś: „Podróżowanie sprawi, że zaniemówisz z wrażenia, a potem zamienisz się w gawędziarza."

My nie tylko uwielbiamy podróżować, ale również opowiadać o naszych przygodach, dzielić się podróżniczą pasją i wskazówkami, dzięki którym być może zainspirujemy kogoś do spełniania własnych marzeń i samodzielnego wyruszenia w świat. Nasze wystąpienia są dopracowane, pełne energii i autentyczne. Chcemy edukować, rozbawić oraz poruszyć publiczność naszymi opowieściami, a przy pomocy prezentowanych kadry z podróży i filmów przybliżyć specyfikę, kulturę oraz tradycje odwiedzonych miejsc, poszerzając horyzonty słuchaczy.

Przeprowadziliśmy kilkaset spotkań dla widowni liczącej od kilkunastu osób do kilku tysięcy: w domach kultury, klubach akademickich, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, bibliotekach czy podczas festiwali podróżniczych (m.in. Festiwal Śladami Marzeń w Poznaniu, Festiwal Podróżnicy w Bydgoszczy, Warsaw Travelers Festival, Festiwal Podróżników na Międzynarodowych Targach Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławiu, Opolski Festiwal Podróżniczy, Festiwal Włóczykij w Gryfinie, Festiwal Siedem Stron Świata w Łowiczu Wałeckim, Festiwal Podróżników Piąty Ocean w Świeciu).

Poniżej można zapoznać się z tematyką naszych wystąpień.

 
 

Magia czerwonej kropki - Główny Szlak Beskidzki

Główny Szlak Beskidzki to najdłuższy i najtrudniejszy szlak w polskich górach, a zarazem jeden z najpiękniejszych. Co roku wyrusza na niego kilkuset śmiałków, do mety dociera jednak nieco ponad setka.

Aby połączyć dwie czerwone kropki, wyznaczające początek i koniec szlaku, należy przejść 502 kilometry przemierzając sześć dużych masywów górskich, pokonując znaczne różnice wysokości, mierząc się z pogodą - palącym słońcem, deszczem i wiatrem, ale przede wszystkim walcząc z własnymi słabościami. Ważna jest nie tylko kondycja fizyczna, ale również stan umysłu, bo gdy pojawią się trudności i zmęczenie, pozytywne nastawienie pozwoli iść wciąż dalej i dalej.

W trakcie prelekcji opowiemy o magii Głównego Szlaku Beskidzkiego, który pokonaliśmy w 19 dni, o doświadczeniach z wędrówki długodystansowej i o tym, czy warto poświęcić prawie cały roczny urlop, aby przejść pół Polski. Spróbujemy Was również przekonać, że niekoniecznie trzeba wyruszyć na drugi koniec świata, aby przeżyć niezapomnianą przygodę!

Rosyjskie opowieści, czyli na tropie lata za kołem podbiegunowym

Rosja to stan umysłu, o czym najlepiej można się przekonać na własnej skórze podczas odwiedzin tego kraju. Petersburg, Mokwa - te miasta przypominają dzisiaj zachodnio-europejskie stolice, jednak gdy wyruszy się w inne regiony, kultura, mentalność ludzi i codzienne życie potrafią zaskoczyć.

Planując naszą podróż do Rosji nie wiedzieliśmy, że nasze drogi zaprowadzą nas aż na samiusieńką jej północ, na Półwysep Kolski. Pokonaliśmy samolotami, pociągami, promami oraz samochodem blisko 8000 kilometrów docierając m.in. do największego miasta świata położonego za Kołem Podbiegunowym - Murmańska.

Jak wygląda życie w takim mieście oraz okolicznych miastach zamkniętych, tzw. ZATO? Jak funkcjonować, kiedy trwa dzień polarny i słońce przez całą dobę nie chowa się za horyzont? Co ciekawego można zobaczyć na dalekiej północy Rosji i jacy są jej mieszkańcy? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek usłyszycie podczas prelekcji!

Muohta znaczy śnieg. Zimowa wyprawa do krainy Saamów

Czy od Arktyki można się uzależnić? Zdecydowanie tak, jeśli ktoś choć raz zasmakował dalekiej północy.

Po naszej pierwszej, letniej wyprawie za koło podbiegunowe, kiedy to całkowicie straciliśmy głowę dla tajgi, tundry i surowych północnych krajobrazów, postanowiliśmy sprawdzić się w zimowych warunkach. W styczniu, statystycznie najzimniejszym zimowym miesiącu, wyruszyliśmy do szwedzkiej Laponii. Noc polarna, zaspy śniegu i ekstremalne temperatury: -20 °C w dzień, a nawet do -30 °C w nocy - takie czekały na nas wyzwania, gdy przybyliśmy do Kiruny, najbardziej na północ wysuniętego miasta w Szwecji.

Co nas tam przygnało? Tego dowiecie się w trakcie prezentacji! Jedno jest pewne – podczas naszej wspólnej wyprawy będziecie mieć okazję poznać bliżej unikalną kulturę rdzennego ludu północy, Saamów, zwanych również ludźmi śniegu i 8 pór roku. Usłyszycie też, jak wygląda spotkanie oko w oko z reniferem, jakie wrażenia towarzyszą przejażdżce psim zaprzęgiem i dowiedzie się, w jaki sposób samodzielnie upolować zorzę polarną.

Kirgistan – w cieniu niebiańskich gór

Wyobraź sobie zagubioną w górach dolinę, tysiące kilometrów od miejsc, o których kiedykolwiek słyszałeś. Do tego dodaj stada dzikich koni, krystalicznie czyste strumyki i turkusowe jeziora. Gdy spojrzysz w niebo, zauważysz orły polujące na świstaki, a w oddali Twój wzrok przykuje wielka ośnieżona góra wyznaczająca granicę z sąsiednimi Chinami. Witaj w Kirgistanie, małej postradzieckiej republice w centralnej Azji, gdzie góry dotykają nieba, a nomadyczna kultura pozostaje wciąż żywa.

Gdy w naszych głowach zrodził się pomysł wyprawy do Kirgistanu, nie mieliśmy pojęcia, że jakiekolwiek planowanie nie ma tu najmniejszego sensu, a najlepszy scenariusz napisze dla nas życie. Droga do poznania kirgiskiej duszy zaprowadzi nas na tylne siedzenie samochodów przypadkowo poznanych ludzi, koński grzbiet, który pozwoli przekroczyć rwące rzeki i dotrzeć do mieszkańców położonych wysoko w górach jurt, na największy w Kirgistanie targ zwierząt czy mecz kokboru – tradycyjnej drużynowej gry rozgrywanej konno, w której zamiast piłki używa się... martwej kozy.

Kungsleden - kobieca wędrówka solo przez arktyczną tundrę

Kobieta solo na arktycznym szlaku długodystansowym? Dlaczego nie! Nie czekając na nadejście bardziej sprzyjających okoliczności podróżnika Kasia Augustyn wyruszyła w pojedynkę na daleką północ, aby przejść 460 kilometrów szlakiem Kungsleden z ekwipunkiem zapewniającym jej samowystarczalność.

"Królewski szlak" leży w 2/3 za kołem podbiegunowym, w szwedzkiej Laponii, i jest kwintesencją dzikiej, nieskażonej ingerencją człowieka przyrody. Surowy, ale niezwykle malowniczy krajobraz zmienia się tu równie szybko jak warunki pogodowe: ośnieżone góry, doliny polodowcowe, rozległe lasy i mokradła. Dodatkowego smaczku trasie dodaje logistyka związana z obowiązkowymi przeprawami kilku rzek i jezior oraz możliwość beztroskiego biwakowania pod chmurką.

To opowieść o niełatwej drodze do spełnienia podróżniczego marzenia, która rozpoczęła się na długo przed postawieniem pierwszego kroku na szlaku.