WYSTĄPIENIA PODRÓŻNICZE


Ibn Battuta powiedział kiedyś: „Podróżowanie sprawi, że zaniemówisz z wrażenia, a potem zamienisz się w gawędziarza."

My nie tylko uwielbiamy podróżować, ale również opowiadać o naszych przygodach, dzielić się podróżniczą pasją i wskazówkami, dzięki którym być może zainspirujemy kogoś do spełniania własnych marzeń i samodzielnego wyruszenia w świat. Nasze opowieści edukują, bawią, poruszają, czasem szokują, a prezentowane kadry z podróży przybliżają specyfikę, kulturę, tradycje odwiedzonych miejsc, poszerzając horyzonty słuchaczy.

Przeprowadziliśmy kilkadziesiąt spotkań dla widowni liczącej od kilkunastu osób do kilku tysięcy: w domach kultury, klubach akademickich, klubach seniora, bibliotekach czy podczas festiwali podróżniczych (m.in. Festiwal Śladami Marzeń w Poznaniu, Festiwal Podróżnicy w Bydgoszczy, Warsaw Travelers Festival, Festiwal Podróżników na Międzynarodowych Targach Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławiu).

Poniżej można zapoznać się z tematyką naszych wystąpień.

 
 

Magia czerwonej kropki - Główny Szlak Beskidzki

Główny Szlak Beskidzki to najdłuższy i najtrudniejszy szlak w polskich górach, a zarazem jeden z najpiękniejszych. Co roku wyrusza na niego kilkuset śmiałków, do mety dociera jednak nieco ponad setka.

Aby połączyć dwie czerwone kropki, wyznaczające początek i koniec szlaku, należy przejść 502 kilometry przemierzając sześć dużych masywów górskich, pokonując znaczne różnice wysokości, mierząc się z pogodą - palącym słońcem, deszczem i wiatrem, ale przede wszystkim walcząc z własnymi słabościami. Ważna jest nie tylko kondycja fizyczna, ale również stan umysłu, bo gdy pojawią się trudności i zmęczenie, pozytywne nastawienie pozwoli iść wciąż dalej i dalej.

W trakcie prelekcji opowiemy o magii Głównego Szlaku Beskidzkiego, który pokonaliśmy w 19 dni, o doświadczeniach z wędrówki długodystansowej i o tym, czy warto poświęcić prawie cały roczny urlop, aby przejść pół Polski. Spróbujemy Was również przekonać, że niekoniecznie trzeba wyruszyć na drugi koniec świata, aby przeżyć niezapomnianą przygodę!

Rosyjskie opowieści, czyli na tropie lata za kołem podbiegunowym.

Rosja to stan umysłu, o czym najlepiej można się przekonać na własnej skórze podczas odwiedzin tego kraju. Petersburg, Mokwa - te miasta przypominają dzisiaj zachodnio-europejskie stolice, jednak gdy wyruszy się w inne regiony, kultura, mentalność ludzi i codzienne życie potrafią zaskoczyć.

Planując naszą podróż do Rosji nie wiedzieliśmy, że nasze drogi zaprowadzą nas aż na samiusieńką jej północ, na Półwysep Kolski. Pokonaliśmy samolotami, pociągami, promami oraz samochodem blisko 8000 kilometrów docierając m.in. do największego miasta świata położonego za Kołem Podbiegunowym - Murmańska.

Jak wygląda życie w takim mieście oraz okolicznych miastach zamkniętych, tzw. ZATO? Jak funkcjonować, kiedy trwa dzień polarny i słońce przez całą dobę nie chowa się za horyzont? Co ciekawego można zobaczyć na dalekiej północy Rosji i jacy są jej miszkańcy? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek usłyszycie podczas prelekcji!

Muohta znaczy śnieg. Zimowa wyprawa do krainy Saamów.

Czy od Arktyki można się uzależnić? Zdecydowanie tak, jeśli ktoś choć raz zasmakował dalekiej północy.

Po naszej pierwszej, letniej wyprawie za koło podbiegunowe, kiedy to całkowicie straciliśmy głowę dla tajgi, tundry i surowych północnych krajobrazów, postanowiliśmy sprawdzić się w zimowych warunkach. W styczniu, statystycznie najzimniejszym zimowym miesiącu, wyruszyliśmy do szwedzkiej Laponii. Noc polarna, zaspy śniegu i ekstremalne temperatury: -20 °C w dzień, a nawet do -30 °C w nocy - takie czekały na nas wyzwania, gdy przybyliśmy do Kiruny, najbardziej na północ wysuniętego miasta w Szwecji.

Co nas tam przygnało? Tego dowiecie się w trakcie prezentacji! Jedno jest pewne – podczas naszej wspólnej wyprawy będziecie mieć okazję poznać bliżej unikalną kulturę rdzennego ludu północy, Saamów, zwanych również ludźmi śniegu i 8 pór roku. Usłyszycie też, jak wygląda spotkanie oko w oko z reniferem, jakie wrażenia towarzyszą przejażdżce psim zaprzęgiem i dowiedzie się, w jaki sposób samodzielnie upolować zorzę polarną.